פרחים מיובשים
צור קשר אודותינו ורדים מיובשים זרי כלה סידורי פרחים יבשים עלי כותרת פרחים

זר כלה – הכול על מסורת ומנהגים

זר כלה הפך להיות פריט חובה בהופעתה של כל כלה. מעבר לאופנה ולטרנד, זר כלה הוא עניין מסורתי בעל משמעות שונה אצל כל עם ועם. בעמים רבים זר כלה מסמל משאלות וציפיות מחיי הנישואין. זרי כלה הם זרים יפים, רומנטיים, הם מריחים טוב ומסמלים אהבה, זוגיות, שלווה ורוגע.

זר כלה - זר אחד שווה אלף בקשות

הכלות היווניות נוהגות להחזיק זר כלה העשוי מקיסוס בעל עלים רבים דמויי לב המסמלים אהבה נצחית.

ברומא העתיקה נהגו הכלות לשזור זר כלה העשוי מצמחי תבלין ובניהם שזרו שום כדי להגן על הכלה, למנוע ממנה עין הרע ולהרחיק רוחות רעות. זר כלה העשוי מצמח הרוזמרין סימל פריון והמשכיות.

בתקופת המקרא היו הכלות היהודיות נושאות זר כלה העשוי מקיסוס והדס כסמל לפוריות ולאהבת עולם. יהודי תימן איגדו ריחן ושאדאב' לכל זר כלה כדי לשמור על הכלה מעין הרע.
באנגליה צועדות הכלות אל טקס הנישואין כשהן אוחזות בידיהן זר כלה העשוי מוורדים, מסיגליות או מסייפנים. לכל פרח האגוד בזרי הכלה יש משמעות מיוחדת. הוורדים מסמלים אהבת אמת, הסיגליות מסמלות נאמנות והסייפנים מסמלים אהבה ממבט ראשון.

בשוודיה, ובמקומות נוספים בעולם, צועדות הכלות עם זר כלה המורכב מזרדים עצובים בעלי ריח רע. מקור המנהג נעוץ באמונה תפלה עממית. המאמינים באמונה תפלה זו מחזיקים את הזר המוזר כדי להבריח טרולים. הטרול מסמל בשוודיה מזל רע, וביום חתונה מתפללת כל כלה לסלק מחייה מזל רע.

בקבלה היהודית לכל זר כלה יש משמעות סמלית ארוכה ורבת שנים. הפרחים מריחים טוב, הם רומנטיים ומסמלים טהרה ואת כל הטוב והיופי שבעולם. זר כלה העשוי מפרחים מבשם את הכלה, שומר על ריח רענן ומרמז על חיים מאושרים, רומנטיים ומלאי אהבה.

תפוס את הזר הוא מנהג נפוץ בעידן המודרני בארצות רבות. לאחר סיום טקס הנישואין משליכה הכלה את הזר אל עבר חברותיה הרווקות. לפי המנהג החברה שתתפוס את הזר ראשונה, היא תהיה הכלה הבאה.

טרנד נוסף הוא פיזור עלי כותרת לפני הכלה. כאשר צועדת הכלה אל טקס נישואיה נוהגות השושבינות ללכת לפניה ולפזר עלי כותרת בדרכה. עלי הכותרת מתאימים לסוג הפרחים ולצבעים של זר הכלה.

       

כותרת תחתונה